Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Wernisaż Izabeli Sak

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy 23 stycznia o godzinie 13:00 do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie na wernisaż wystawy "W akwarelowym ujęciu" malarstwo Izabeli Sak.

Uzbieraliśmy ponad 30 tys. zł

Ponad 30 tys. zł udało się zebrać podczas gminnego finału WOŚP. W Świdnicy już po raz szósty graliśmy z orkiestrą Jurka Owsiaka. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody wolontariusze dzielnie kwestowali. Nie zawiedli też uczestnicy biegu Policz się z Cukrzycą, którzy o godz. 14.00 tłumnie stawili się pod halą sportową. Na zmarzniętych czekała pyszna zupa, a do wylicytowania było mnóstwo fantów przekazanych przez mieszkańców gminy oraz wójta. Przedmiotem głównej licytacji było ceramiczne serduszko wykonane przez Henryka Krakowiaka z własnoręcznym podpisem wójta Krzysztofa Stefańskiego. Po kilkunastu minutach podbijania kwoty, serduszko trafiło do rąk Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Błażeja Woźniaka, który zaoferował 900 zł. Jak zwykle dużo emocji wywołały licytacje chlebów upieczonych przez Bogumiłę i Grzegorza Hadzickich. Wśród fantów znalazły się też koszulki, bilety na mecz żużlowy, piłki z autografami, obrazy, kosze ze słodyczami. W sumie z licytacji uzbierano 9700 zł. Świdnicki finał urozmaicały pokazy uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy, a jeden z najmłodszych wolontariuszy pięcioletni Hubert dzielnie roznosił wylicytowane przedmioty i pilnował, aby pieniądze za nie trafiły do puszki. Po północy zakończyło się liczenie pieniędzy. Zebrano dokładnie 30 092, 25 zł z 25 puszek.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

38Galeria zdjęć: 27 wośp

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

38Galeria zdjęć: 27 wośp

Ostrzeżenie meteorologiczne

Spotkanie z dyrektorami muzeów

Wójt Krzysztof Stefański spotkał się w urzędzie gminy z dyrektorami: Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy – Arkadiuszem Michalakiem oraz Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie  - Piotrem Dziedzicem. Rozmowa dotyczyła współpracy między placówkami muzealnymi a Gminą Świdnica podczas realizacji gminnego kalendarza imprez oraz organizowania wspólnych przedsięwzięć dla mieszkańców na terenie obydwu muzeów. Uzgodniony został wspólny udział w polsko-niemieckiej konferencji „Klaster turystyki historycznej” 24 stycznia br.  Podjęte zostaną również wspólne działania, których celem będzie popularyzacja działalności muzeów wśród mieszkańców gminy oraz turystów z zewnątrz.

Śledzimy jakość powietrza

Na budynku urzędu gminy zamontowano czujnik mierzący stężenie pyłu zawieszonego o wielkości cząstek 2,5 i 10 mikrometrów.  – To taki pilotażowy, testowy projekt – mówi wójt Krzysztof Stefański. – Docelowo na terenie miejscowości Świdnica będą dwa takie czujniki.
Wyniki pomiarów tego czujnika określają jakość powietrza w danej chwili. Obrazują stężenie zanieczyszczeń spowodowanych tzw. niską emisją. Aktualne stężenie pyłów można na bieżąco śledzić na stronie www.panel.syngeos.pl.

Wystawa "Ukraina przed wiekami" w Muzeum Archeologicznym w Świdnicy

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy 15 stycznia o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy "Ukraina przed wiekami". Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 10 maja br.
 

Serduszko dla WOŚP

Serduszko z własnoręcznym podpisem wójta będzie przedmiotem głównej licytacji podczas niedzielnego finału WOŚP. Jedyne w swoim rodzaju, jedyne na świecie, wykonane przez Henryka Krakowiaka. Zapraszamy w niedzielę od godz. 18.00 do sali gimnastycznej szkoły w Świdnicy. Panie Henryku dziękujemy za przygotowanie tego pięknego gadżetu, mamy nadzieję, że osiągnie rekordową wartość.

Świdniczanie wspierają WOŚP

Kolejne fanty spływają na licytację WOŚP. Tym razem od Kampolu koce i poduszki. Od państwa Hadzickich oraz Sosnowskich zdjęcie A. Huszczy z autografem.

Bezpłatne badania dla mieszkańców

W czwartek – 10 stycznia br. do Świdnicy przyjechał mammobus, w którym panie mogły wykonać bezpłatne badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Na badania zgłosiła się rekordowa ilość kobiet, bo aż 75. Jak poinformowała Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Mierzwa nigdy dotąd ta forma badań mammograficznych nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem.
 
Podajemy Państwu kolejne bezpłatne badania profilaktyczne, z których mogą skorzystać mieszkańcy gminy Świdnica:
 
Program lakowania zębów u dzieci i młodzieży  w gminie Świdnica
Mogą z niego skorzystać dzieci zameldowane na stałe w gminie Świdnica, które mają ukończone 8 lat, aż do 18 roku życia. Aby ustalić termin bezpłatnego lakowania zębów należy skontaktować się ze stomatologiem – Beatą Wojtków pod nr tel. 605548811 lub osobiście w gabinecie - GOSIR
w Świdnicy.
 
Program profilaktyki chorób układu krążenia
Program adresowany jest do osób w wieku 35, 40, 45, 50 lub 55 lat i nie miały wykonanych badań objętych programem profilaktycznym w ciągu ostatnich 5 lat oraz nie miały wcześniej rozpoznanej choroby układu krążenia.
Badania w ramach ww. programu wykonywane są na terenie gminy Świdnicy   w przychodni PANACEUM w Świdnicy, ul. Kosynierów 2A. Rejestracja telefoniczna:  68 320 01 09.
 
Program profilaktyki gruźlicy
Program adresowany jest do osób, u których do tej pory nie rozpoznano gruźlicy, a w szczególności do:
- osób, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na gruźlicę,
-osób, które spełniają jedno z wymienionych kryteriów: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomny,
- osób, które nie korzystały z programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
Badania w ramach ww. programu wykonywane są na terenie gminy Świdnica w przychodni PANACEUM w Świdnicy, ul. Kosynierów 2A. Rejestracja telefoniczna:  68 320 01 09.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map