Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeń



Wybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Gminna Rada Seniorów

Ogłoszenie ZUK

Ostrzeżenie meteorologiczne

Dofinansowanie demontażu azbestu

Wójt Gminy Świdnica ogłasza wstępny nabór wniosków o udzielenie dotacji na zadanie polegające na unieszkodliwieniu wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Świdnica. Właściciele nieruchomości, którzy zamierzają skorzystać z dofinansowania w 2020 roku powinni złożyć wstępny wniosek do Urzędu Gminy Świdnica do dnia 29 lutego 2020 roku. Wnioski dostępne są w Urzędzie Gminy Świdnica, pokój nr 9. Wszelkich informacji na ten temat można uzyskać pod nr tel.: 68/32 73 115 wew. 140 w Referacie Gospodarki i Rozwoju.
 
Prace będą wykonywane pod warunkiem przyznania dotacji w ramach Programu priorytetowego NFOŚiGW pod nazwą „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest na lata 2019-2023”.
 
W przypadku otrzymania dofinansowania przez Gminę Świdnica, WFOŚiGW i NFOŚiGW pokryje 100% kosztów demontażu, odbioru, transportu i utylizacji zdemontowanych wyrobów azbestowych. Koszty zakupu i montażu nowych pokryć dachowych ponoszą właściciele nieruchomości we własnym zakresie.
 

Ogłoszenie o pracę

Nowe czujniki

Na terenie gminy zamontowano dwa nowe czujniki monitorujące jakość powietrza. Znajdują się one w Koźli na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej oraz w Słonem na budynku sali wiejskiej. Przypominamy, że wyniki pomiaru dokonanego przez czujniki można śledzić na bieżąco na stronie urzędu DLA MIESZKAŃCA/OCHRONA POWIETRZA.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Czy terytorium gminy się zmieni?

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zwrócił się do Rady Gminy Świdnica o wyrażenie pozytywnej opinii poprzedzonej przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami gminy w sprawie zmiany granic Gminy Świdnica.
 
Zmiana granic ma związek z planowaną południową obwodnicą Zielonej Góry. Jej odcinek o długości około 1,5 km znajduje się na terenie gminy Świdnica w okolicy Wilkanowa. W myśl Ustawy o drogach publicznych jego zarządcą powinien być Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Dzięki zmianie granic gminy cała trasa obwodnicy znajdzie się na terenie Zielonej Góry, a w konsekwencji wszelkie decyzje związane z jej realizacją i eksploatacją,  w tym również ewentualną rozbudową o dodatkowe pasy ruchu lub zwiększeniem przepustowości skrzyżowania dróg krajowych nr 27 z 32, znajdą się w gestii Prezydenta Miasta Zielona Góra.
Formą rekompensaty za przekazanie miastu Zielona Góra działek, na których znajdzie się obwodnica południowa będzie wyłączenie z obszaru Zielonej Góry terenu znajdującego się od strony miejscowości Piaski i włączenie go do terytorium Gminy Świdnica. Rada Gminy Świdnica uchwałą Nr XV/121/2020 z dnia 22 stycznia 2020 r. ograniczyła przeprowadzenie konsultacji do mieszkańców sołectw: Świdnica, Wilkanowo oraz Piaski.
Konsultacje zostaną przeprowadzone w dniach 17 – 21 lutego 2020 r. i będą odbywały się  w następujący sposób:
a) w formie spotkań z mieszkańcami sołectw: Wilkanowo w dniu 18.02.2020 r. godz. 18.00 w sali wiejskiej w Wilkanowie; Świdnica w dniu 19.02.2020 r. godz. 18.00 w GOK w Świdnicy; Piaski w dniu 20.02.2020 r. godz. 18.00 w sali wiejskiej w Piaskach;
b) w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty e-mail na adres: urzadsw@swidnica.zgora.pl;
c) pocztą tradycyjną pod adresem: Urząd Gminy Świdnica, ul. Długa 38, 66-008 Świdnica;
d) bezpośrednio – poprzez złożenie formularza w sekretariacie Urzędu Gminy Świdnica, ul. Długa 38, 66-008 Świdnica;.
e) formularze konsultacji należy złożyć do dnia 21.02.2020 r. do godz. 14.00, decyduje data wpływu do Urzędu.
 
Formularz konsultacji, mapkę przebiegu obwodnicy oraz wykazy przekazywanych wzajemnie przez Gminę Świdnica oraz Miasto Zielona Góra działek można obejrzeć i pobrać na stronie urzędu w zakładce DLA MIESZKAŃCA/KONSULTACJE SPOŁECZNE.

Odcinek Rumiankowej po remoncie

 
Zakończyła się inwestycja, w ramach której przebudowano nawierzchnię ul. Rumiankowej w Świdnicy i zjazdów z kostki betonowej, wybudowano dojścia do posesji oraz wyregulowano istniejące studnie kanalizacyjne, skrzynki zasuw i zaworów. Długość przebudowanej drogi to 180 m. Zadanie kosztowało 236 tys. zł. Koszt został w całości pokryty z budżetu Gminy Świdnica. 
 
 
 
 
 
 

W szachy nad zalewem

Teren wokół Zalewu Świdnickiego robi się coraz bardziej atrakcyjny. Został tam ustawiony stół do gry w szachy i warcaby z czterema siedzeniami. Jedynie figury trzeba przynieść swoje. Dodatkowo pojawiło się 5 nowych koszy betonowych, aby łatwiej było utrzymać porządek. W niedalekich planach jest rozbudowa systemu monitorowania. Gospodarz obiektu tj. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował jeszcze kilka niespodzianek, aby umilić mieszkańcom czas spędzany nad zalewem. Ale o tym wkrótce.
 
 

Rozruch SUW Drzonów

Mieszkańcy Buchałowa, Drzonowa, Radomi i Orzewa mogą narzekać na brudną wodę lub jej chwilowy brak. Jest to spowodowane pracami rozruchowymi nowej stacji uzdatniania wody. Jedną z kluczowych i bardzo oczekiwanych inwestycji realizowanych na terenie gminy Świdnica jest rozbudowa i modernizacja stacji uzdatniania wody w Drzonowie. Prace są na ukończeniu. Inwestycja obejmowała budowę nowego zbiornika wody czystej oraz budowę i przebudowę wszystkich niezbędnych instalacji i obiektów w procesie uzdatniania wody. Dotychczas woda z gminnego ujęcia w Drzonowie poddawana była uzdatnieniu na dwóch filtrach pospiesznych oraz na szeregu filtrów automatycznych w procesie odżelaziania i odmanganiania. W związku z szybkim rozwojem zabudowy mieszkaniowej, co wpływa na wzrost poboru wody, dochodziło do przekroczeń dopuszczalnych wartości manganu i żelaza, dlatego też podjęto decyzję o przebudowie i rozbudowie systemu uzdatniania wody. W ramach modernizacji zaprojektowano nowy, wydajniejszy układ technologiczny składający się z podwójnego stopnia filtracji, wykonano dodatkowy zbiornik na wodę pitną  o pojemności 200 m3, uruchomiono drugą zastępczą studnię głębinową, pracującą naprzemiennie ze studnią roboczą. Dokonano również przebudowy istniejącego budynku stacji uzdatniania wody, poprawiając przy tym funkcjonalność i estetykę obiektu. Obecnie trwają prace rozruchowe, które do momentu zsynchronizowania ustawień sterowania i automatyki mogą powodować spadki ciśnienia, chwilowe wstrzymanie dostawy wody lub jej zanieczyszczenie. W najbliższym czasie planowane jest czyszczenie, dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowych na terenie miejscowości Orzewo, Radomia, Buchałów i Drzonów. Pozwoli to wyeliminować zalegające w rurociągach osady. O dokładnym terminie prac mieszkańcy będą informowani odrębnymi komunikatami, w których zostaną podane szczegółowe dane.
 
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map