Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

ŚWIATŁOWÓD

FERC - Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego

CPPC dnia 4 stycznia 2024r. ogłosiło wyniki konkursu z nowej perspektywy unijnej FERC https://www.gov.pl/web/cppc/zwiekszenie-dostepu-do-ultra-szybkiego-internetu-szerokopasmowego-1-nabor
Celem projektu będzie objęcie gospodarstw domowych (rozumianych jako lokale mieszkalne) oraz przedsiębiorstw zasięgiem sieci o przepustowości co najmniej 1 Gb/s (światłowody).
 
W projekcie zostały również ujęte adresy pominięte w inwestycji POPC.
Firma Orange Polska S.A. otrzymała w naszym obszarze nr 5.08.99.3.b dofinansowane FERC.01.01-IP.01-0090/23 w kwocie 31 655 375,64 zł.
 
Obszar nr 5.08.99.3.b obejmuje powiat zielonogórski, m. Zielona Góra i powiat nowosolski
Liczba punktów adresowych do objęcia zasięgiem to 6467.
 
W gminie Świdnica ujęte są do podłączenia 804 punkty adresowe.
Dokładne zestawienie w załączeniu.
W chwili obecnej urząd nie dysponuje żadnymi informacjami odnośnie terminów realizacji w/w projektu. Wszelkie nowe informacje będziemy przekazywać mieszkańcom niezwłocznie.
 

Załączniki

Formularz zgłoszeniowy Orange

Zachęcamy mieszkańców zainteresowanych podłaczeniem internetu światłowodowego do zarejestrowania swojego adresu oraz danych kontaktowych w firmie Orange w formularzu na stronie  https://www.orange.pl/zobacz/swiatlowod-zgloszenie 

Sprawdź w SIDUSIS jaki internet jest dostępny w twojej okolicy

Administracja rządowa uruchomiła bezpłatną bazę danych zawierającą informujące o dostępności stacjonarnych usług szerokopasmowych w każdej polskiej gminie - https://internet.gov.pl
Dodatkową funkcjonalnością systemu jest możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi
 
Głównym celem systemu jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych o zasięgach możliwych do świadczenia usług stacjonarnego dostępu do internetuszerokopasmowego, czyli gdzie są one dostępne dla danego punktu adresowego (domu, budynku itd.). Dane zawierają nazwy podmiotów świadczących usługi i kontakty do ich przedstawicieli.
W czerwcu 2023 roku możliwe będzie sprawdzenie także, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne zarówno ze środków publicznych jak i w ramach inwestycji komercyjnych. Informacja ta może być korzyścią przede wszystkim dla osób, które planują budowę bądź zakup domu czy mieszkania, a nie mogą pozwolić sobie by nie korzystać z internetu szerokopasmowego.
 
Co możesz sprawdzić i zrobić dzięki SIDUSIS?
  • Sprawdzić, czy jesteś w zasięgu internetu szerokopasmowego. Głównym celem systemu jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych o zasięgach możliwych do świadczenia usług stacjonarnego dostępu do internetu szerokopasmowego, czyli gdzie są one dostępne dla danego punktu adresowego (domu, budynku itd.). Dane będą również zawierały nazwy podmiotów świadczących usługi i kontakty do ich przedstawicieli. W czerwcu 2023 roku możliwe będzie sprawdzenie także, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne zarówno ze środków publicznych jak i w ramach inwestycji komercyjnych. Informacja ta może być korzyścią przede wszystkim dla osób, które planują budowę bądź zakup domu czy mieszkania, a nie mogą pozwolić sobie by nie korzystać z internetu szerokopasmowego.
  • Zweryfikować poprawność danych. W systemie znajduje się informacja, czy w danym budynku jest zasięg rzeczywisty czy teoretyczny (podłączenie usługi może nastąpić natychmiastowo czy konieczne jest uzyskanie np. dodatkowych zgód lub poniesienie znacznych kosztów przy podłączeniu). W przypadku gdy dane będą budziły wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym, każdy mieszkaniec będzie mógł wysłać do systemu zgłoszenie potrzeby weryfikacji.
  • Zgłosić zapotrzebowanie na internet. SIDUSIS umożliwia wysłanie zgłoszenia zapotrzebowania na usługi dostępu do internetu szerokopasmowego w nieruchomości, na której możliwe jest świadczenie takiej usługi. System pozwala na wysłanie powiadomienia, które automatycznie trafi do wybranego lub do wszystkich przedsiębiorców, którzy oferują usługi w danej lokalizacji. Zgłoszenie zapotrzebowania traktowane jest jak zgoda marketingowa i umożliwia wskazanie sposobu kontaktu ze zgłaszającym.

Światłowód w Świdnicy, Koźli i Piaskch

Informujemy, że firma nowogrod.NET Sp. z o.o. https://nowogrod.net/ w ramach własnej inwestycji wybudowała sieć światłowodową w miejscowościach Świdnica, Koźla i Piaski.
Osoby zainteresowane podłączeniem dokładne informacje uzyskają pod numerem telefonu 68 411 20 20 lub przez e-mail info@nowogrod.net
 

Światłowód

Projekty POPC2 i POPC4
 
W ramach projektu POPC2 i POPC4 sieć światłowodową budowała firma Orange do wskazanych przez CPPC (Centrum Projektów Polska Cyfrowa) gospodarstw domowych. W ramach projektu POPC2, światłowód doprowadzony miał być do 449 gospodarstw domowych w miejscowościach: Buchałów, Grabowiec, Drzonów, Koźla, Letnica, Łochowo, Piaski, Rybno, Słone.
W ramach POPC4 dostęp do szybkiego, światłowodowego Internetu miało uzyskać w Gminie Świdnica kolejne 295 gospodarstw domowych w miejscowościach: Grabowiec, Koźla, Letnica, Lipno, Orzewo, Radomia, Słone Wilkanowo, Świdnica i Łochowo.
 
Niestety nie zostały podłączone wszystkie punkty adresowe np.  w miejscowości Słone, pominięte zostały np. ul. Polna, Brylantowa, Diamentowa, Czeremchowa.
Od firmy Orange uzyskaliśmy informację, że powyższe adresy nie zostały one ujęte w inwestycji POPC natomiast znajdują się one wraz z innymi punktami  na liście z nowej perspektywy unijnej FERC w obszarze Nr 5.08.99.3.b w konkursie ogłoszonym przez CPPC.
 
W załączeniu pierwotne zestawienie wszystkich punktów adresowych w gminie Świdnica w projekcie POPC2 i POPC4.

Załączniki

Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map

Kontakt - stopka

Gmina Świdnica

URZĄD GMINY ŚWIDNICA
 
ul Długa 38
66-008 Świdnica
+48 68 327 31 18
+48 68 327 31 15    
 fax: +48 68 327-31-27
 www.bip.swidnica.zgora.pl
Urząd czynny w godz.:
pn. 7:00-16:00
wt.- czw. 7:00-15:00
pt. 7.00-14.00
Nr konta bankowego:
PKO BP S.A. I Oddział w Zielonej Górze
93 1020 5402 0000 0902 0027 6626
 
 
więcej