Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Ważny komunikat

Gmina Świdnica informuje, że mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców oraz zapewnienie ciągłości pracy, od poniedziałku 29.03.2021 r. do odwołania,  Urząd Gminy Świdnica i jednostki organizacyjne przechodzą na pracę zdalną. Pozostajemy do Państwa dyspozycji,  jednak kontakt zostaje ograniczony do formy telefonicznej, elektronicznej email, ePUAP oraz za pośrednictwem poczty. Możliwe jest przekazywanie poczty do skrzynki podawczej umieszczonej na budynku urzędu. Wpłaty pieniężne proszę dokonywać elektronicznie.  W pilnych przypadkach, wymagających bezpośredniego kontaktu, proszę umówić się na spotkanie.
 
Urząd Gminy Świdnica – tel. 68 327 31 15 / 18, urzadsw@swidnica.zgora.pl
Zakład Usług Komunalnych - tel. 68 327 37 18 / 04, ZUK@swidnica.zgora.pl
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – tel. 68 327 32 30, gops@swidnica.zgora.pl
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji – tel. 86 327 33 65, gosir@swidnica.zgora.pl

Stowarzyszenia dostały dotację

Prezentujemy wyniki konkursu ofert na wykonanie zadania publicznego związanego z realizacją zadań Gminy Świdnica w roku 2021 przez organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba wniosków, bo aż 40 na łączną kwotę prawie 380 tys zł. To praktycznie o sto procent przewyższało założoną na ten cel  w budżecie gminnym kwotę, która wynosiła 183 tys. zł. A i tak była o 10 proc. wyższa,  niż ta przeznaczona na konkurs w ubiegłym roku. Głównym kryterium branym pod uwagę było to, czy realizacja zadania wpłynie na jakąś grupę ludzi poprzez np. pobudzenie do działania, aktywizację

Konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich

Piętnaście tysięcy złotych – tyle wynoszą nagrody główne w ogólnopolskich konkursach przygotowanych podczas wyjątkowego święta - Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”.  Każde Koło Gospodyń Wiejskich może wziąć udział w dowolnej liczbie konkursów.
 
Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” to ogólnopolskie, wyjątkowe wydarzenie, przygotowane by podkreślić jak ważne jest, by pielęgnować lokalną kulturę i tradycję. Festiwal ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom.
 
Aby podkreślić rolę Kół Gospodyń Wiejskich w promowaniu bogactwa oraz różnorodności lokalnej tradycji a także pogłębić wiedzę o kulturze regionu przygotowane zostały cztery konkursy angażujące Koła z całej Polski. Szczypty pikanterii konkurencjom dodadzą wartościowe nagrody, które Koła mogą zdobyć na każdym etapie rywalizacji.
 
Wybory Miss Wdzięku
Podczas tego konkursu wybierane są najpiękniejsze działaczki KGW, jednak nie chodzi tu jedynie o piękno fizyczne. Kandydatki starające się o tytuł Miss Wdzięku będą musiały skraść serca oceniających także swoim wdziękiem, osobowością, zakresem działania oraz zaprezentowanymi umiejętnościami.
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: Miss do 45 r. życia oraz Miss 45+.
 
Konkurs Kulinarny
Podczas Konkursu Koła Gospodyń Wiejskich wezmą udział w wyjątkowej rywalizacji kulinarnej – za zadanie mają przygotować tradycyjne danie regionalne lub nowoczesną wariację na jego temat.
 
Konkurs Artystyczny
to kategoria dla Pań, które w ramach Kół Gospodyń Wiejskich doskonałą swoje wyjątkowe umiejętności. Talentem może być wszystko, co postrzegacie w ten sposób: śpiew, taniec, malowanie, haft, lepienie z gliny czy też tworzenie pięknych symboli regionalnych, wycinanek itp.
 
Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa – opowiedz swoją historię
Celem konkursu jest promocja oraz wsparcie aktywnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz lokalnych społeczności. Jest to przestrzeń, w której każde Koło może zaprezentować swoje sukcesy, osiągnięcia oraz podejmowane działania na rzecz społeczności lokalnych i kultywowania tradycji.
 
Formularze zgłoszeniowe do konkursów znajdują się na stronie: https://www.festiwalpolskaodkuchni.pl/wez-udzial-w-konkursach-s6069
 
Konkursy zostaną rozstrzygnięte w 3 etapach:
 
I Etap Konkursu - Eliminacje Wstępne.
Spośród nadesłanych zgłoszeń Komisje Konkursowe, na podstawie kryteriów podanych w Regulaminach Konkursów, wybiorą łącznie około 105 najbardziej inspirujących Kół ze wszystkich kategorii konkursowych, z każdego województwa, które przejdą do kolejnego etapu.
 
II Etap Konkursu - Półfinały Wojewódzkie.
Półfinały Konkursu odbędą się podczas lokalnej edycji Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Festiwal odwiedzi każde województwo by zaserwować uczestnikom bezpłatne wydarzenie okraszone wspaniałą atmosferą lokalnych społeczności oraz regionalnej kultury i tradycji.
W trakcie Półfinałów Wojewódzkich konkursów wybrane we wcześniejszym etapie Koła będą mogły zaprezentować zgłoszone do konkursów potrawy, talenty oraz kandydatki do Miss Wdzięku na żywo oraz opowiedzieć o zakresie swoich działań.
Do Finału przejdą 2 Koła z każdej kategorii konkursowej. Już na tym etapie na uczestników będą czekać niezapomniane emocje, a na zwycięzców wartościowe nagrody.
 
Nagroda główna dla zwyciężczyń Półfinałów w każdej kategorii to 3 000 zł.
 
III Etap Konkursu - Finał.
Finał Festiwalu odbędzie się 25 września 2021 r. na PGE Narodowym w Warszawie.
Podczas ostatniej z edycji Festiwalu rozstrzygnięte zostaną konkursy i wyłonione Laureatki nagród głównych, które zostaną wręczone Zwyciężczynią w trakcie uroczystej gali.
Na zakończenie uczestnicy Festiwalu zostaną zaproszeni na koncert „Roztańczony PGE Narodowy”.
 
Nagrody główne do zdobycia w Finale to aż 15 000 zł.
 
Festiwal otrzymał Patronaty Honorowe Marszałków i Wojewodów, a każda edycja transmitowana będzie na żywo w programie „Pytanie na Śniadanie” w TVP 2.
Więcej informacji na stronie: www.festiwalpolskaodkuchni.pl  
oraz na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/polskaodkuchni

Nabór do projektu „Własna firma – start dla młodych”

7 kwietnia br. rusza nabór do projektu pt. „Własna firma – start dla młodych” – realizowany w ramach konkursu: POWR.01.02.01-IP.25-08-K04/20. Więcej informacji na plakacie.
 
Nabór do projektu „Własna firma – start dla młodych”

Nowe obostrzenia

Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj.

Linia pomocy pokrzywdzonym

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy informuje, że Ministerstwo Sprawiedliwości  udostępniło  linię  pomocy pokrzywdzonym. Osoby pokrzywdzone przestępstwem, ofiary przemocy domowej  mogą dzwonić po numer telefonu +48 222 309 900.
Wsparcie oferowane jest przez 24 godziny/7 dni w tygodniu.
 
Linia pomocy pokrzywdzonym jest współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości
 
POTRZEBUJESZ POMOCY ZADZWOŃ + 48 222 309 900
  • obsługa telefonu zaufania dla ofiar przestępstw (w tym dotyczący przemocy domowej, prób samobójczych, wsparcia dla dzieci),
  • zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem dostępu do pomocy psychologicznej i prawnej świadczonej przez telefon i drogą elektroniczną za pośrednictwem skrzynki e-mail (info@numersos.pl),
  • zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom możliwości umówienia się na spotkanie z osobą pierwszego kontaktu w Ośrodku Pomocy drogą elektroniczną,
  • upowszechnianie wiedzy na temat praw osób pokrzywdzonych przestępstwem,
  • promowanie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom

Wnioski o pomoc na bioasekurację

Jeszcze tylko do 28 marca 2021 r. mozna składac wnioski o wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof.

Załączniki

Głośna próba syren alarmowych

Zgodnie z Kalendarzowym Planem Działania w Zakresie Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego w dniu 25 marca 2021 r. na terenie gminy Świdnica w godzinach 12.00 - 12.30 zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych.
 
Komunikat dotyczący głośnej próby syren alarmowych

Każdy uczestnik dostanie świąteczny upominek

Przypominamy o trwającym Konkursie na Pisankę Wielkanocną! Wykonane prace techniką dowolną należy dostarczyć do Gminnego Ośrodka Kultury do 26 marca 2021r. Komisja dokona wyboru najpiękniejszych pisanek w trzech kategoriach wiekowych. Organizatorzy konkursu – Gmina Świdnica i Gminny Ośrodek Kultury zadbali o ciekawe nagrody. Są więc vouchery do wykorzystania w Empiku, mnóstwo artykułów plastycznych, ciekawe gadżety i co najważniejsze – świąteczny upominek dostaną wszyscy uczestnicy. 
 

XVIII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
 
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map