Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Budowa ogrodzenia w Letnicy.

Budowa ogrodzenia ujęcia wody w Letnicy.
Ogrodzenie zostało wykonane z gotowych elementów betonowych o długości 94 mb i wysokości 1,50 mb.
Całkowity koszt wyniósł 15.795 zł brutto ze środków gminnych.

Nowe ławki

Do nowo wybudowanej kaplicy w Letnicy, ze środków gminy, zostały zakupione ławki.

Nowa wiata przystankowa

15 grudnia br. roku przy drodze krajowej nr 27 została zamontowana kolejna wiata przystankowa.
Tym razem stanęła ona naprzeciwko marketu Dino.
Wiata poprawi bezpieczeństwo oczekujących pasażerów.
Została zakupiona ze środków gminy.
 

Gminne szkoły przystąpiły do projektu "Laboratoria Przyszłości"

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Gmina Świdnica otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 184 500 zł. „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wsparcie finansowe jest przyznawane w zależności od liczby uczniów w szkole. Wysokość grantu dla poszczególnych jednostek w gminie; Szkoła Podstawowa im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem  – 60 000 zł; Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Świdnicy – 94 500  zł; Szkoła Filialna w Koźli – 30 000 zł. W ramach programu nie jest wymagany wkład własny. W katalogu wyposażenia wyszczególniono wyposażenie podstawowe, które każda szkoła musi zakupić w ramach programu, o ile jeszcze go nie ma, oraz dodatkowe – dobierane swobodnie przez szkoły. Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:
  • drukarki 3D z akcesoriami (w tym m.in. z aplikacjami, slicerami, ploterami);
  • mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami;
  • sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, oświetlenie, mikrofony);
  • stacje lutownicze (do mikrokontrolerów)
Wspólną misją inicjatywy jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem programu rządowego jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Najmłodsi uczniowie we Wrocławiu

W ramach przedsięwzięcia edukacyjnego „Poznaj Polskę”, realizowanego w ramach projektu edukacyjnego „Polski Ład”, 10 grudnia najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Świdnicy zwiedzili wyjątkowe miejsca w stolicy Dolnego Śląska - Wrocławiu. Przewodnik wycieczki opowiadała o wielu zabytkowych miejscach mijanych w drodze do Wrocławia. Pierwszy przystanek był niespodzianką – uczniowie mieli okazję obejrzeć z bliska stadion piłkarski Śląska Wrocław, gdzie mogli zasiąść na trybunach i poczuć się jak prawdziwi kibice. Kolejną atrakcją był cudowny wrocławski Rynek, gdzie przed Jarmarkiem Bożonarodzeniowym powitał ich jeden z wrocławskich krasnali. Uczniowie, pod czujnym okiem wychowawców, podziwiali świąteczne dekoracje, kupowali upominki dla bliskich i degustowali jarmarkowe przysmaki. Nie mogło zabraknąć spaceru po Ostrowie Tumskim, a także zdjęcia pod zabytkową Katedrą św. Jana Chrzciciela. Na zakończenie uczniowie odwiedzili również Hydropolis, w którym zdobyli wiedzę dotyczącą wody i wszystkiego, co z nią związane. To był długi, ekscytujący dzień, podczas którego uczniowie poznali wiele niezwykłych ciekawostek dotyczących naszego kraju.
 
Najmłodsi uczniowie we Wrocławiu
 
Najmłodsi uczniowie we Wrocławiu

INFORMACJA Z OTWARCIA OFERT

Informacja dotyczy zapytania ofertowego z dnia 19.11.2021 r. na skład i druk Gazety Gminnej -
Biuletynu Mieszkańców Gminy Świdnica.
Zamawiający Gmina Świdnica zawiadamia, że:
l. Wybór wykonawcy odbył się w dniu 15.12.2020 r. w siedzibie Urzędu Gminy Świdnica.
2. W wyznaczonym terminie składania ofert, tj. do 3.12.2021 r., oferty złożyli:
INFORMACJA Z OTWARCIA OFERT
- Drukarnia Laser-Graf, Kostrogaj l, 09-400 Płock - kwota 24 150 zł bmtto;
- Djpress - Dariusz Dalaszyński, ul. Śliwkowa 18, 62-065 Grodzisk Wlkp. - kwota 33.600 zł bmtto;
- Pracownia C&C Sp. z o.o., ul. Porannej Bryzy 33, 03-284 Warszawa - kwota 48 300 zł
brutto;
- Fabryka Reklamy Sandmedia sc., ul. Działkowa 19, 65-767 Zielona Góra - kwota 38 880
zł brutto;
Zapol Sobczyk Spółka Jawna, al. Piastów 42, 71-062 Szczecin - kwota 56 437,50 zł brutto.
3. Zamawiający dokonał wyboru oferty: Drukarnia Laser-Graff, Kostrogaj l, 05-400 Płock - kwota
24 150 zł brutto. Przy wyborze oferty, zgodnie z zapytaniem ofertowym, brano pod uwagę: cenę oferty,
doświadczenie w wykonywaniu zadania będącego przedmiotem zamówienia, ocenę przesłanego portfolio.
 
 

Załączniki

Komunikat ZUK

Zakład Usług Komunalnych informuje, że w dniu 17.12.2021 r. (piątek) w godzinach od 8.00 do 13.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla miejscowości Wilkanowo lewa strona (jadąc od Świdnicy w stronę Zielonej Góry). Przerwa wystąpi z powodu planowanych prac modernizacyjnych na istniejącym rurociągu. Po zakończeniu prac może wystąpić nieznaczne zabrudzenie wody. 
 
Za utrudnienia przepraszamy.  

Wycieczka uczniów SP w Słonem

Na wycieczkę dofinansowaną w ramach programu Ministerstwa Edukacji „Poznaj Polskę” pojechali również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem. Dzięki dotacji uczniowie mogli odwiedzić wrocławskie Hydropolis, w którym zgłębiali swoją wiedzę na temat wody. Młodzież sprawdzała, ile wody jest w poszczególnych owocach i warzywach, ile metrów ma najdłuższa rzeka świata, jaki jest najgłębszy dotychczas odkryty punkt, jak wielkie statki pływają po morzach i oceanach, jakie zwierzęta są w stanie przetrwać na głębokości 8000-10000 m pod wodą. To nie był jednak koniec. Uczniowie udali się również do Wałbrzycha, gdzie zwiedzali tereny starej kopalni węgla, aktualnie noszącej nazwę Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem mogli zejść pod ziemię, aby poczuć klimat kopalni. Przeszli drogą, którą pokonywał codziennie każdy z górników od łaźni po szatnię łańcuszkową, szyb, którym zjeżdżano pod ziemię i podziemne korytarze. Ten dzień na długo zostanie w pamięci uczniów i ich opiekunów.
 
Wycieczka uczniów SP w Słonem do Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”
 
Wycieczka uczniów SP w Słonem do Hydropolis

Konkurs "Świąteczny piernik archeologiczny"

W imieniu Muzeum Archeologicznego w Świdnicy zapraszamy do udziału w konkursie na "Świąteczny piernik archeologiczny". Organizator konkursu czeka na zgłoszenia do 21 grudnia do godziny 12:00. Na najlepsze prace czekają nagrody.
 
Więcej szczegółów na naszej stronie internetowej oraz profilu na FB:

Mikołajki w ramach projektu „Zdrowie, rodzina, praca”

10 grudnia br. w ramach projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy w partnerstwie z Fundacją Wzajemnej Pomocy ,,ARKA” pn.: ,,Zdrowie, rodzina, praca” – aktywna integracja beneficjentów GOPS z terenu gminy Świdnica zostały zorganizowane Mikołajki dla 20 rodzin biorących udział w ww. projekcie. W trakcie Mikołajek wystąpił Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry ze spektaklem ,,Jak Mikołaj urwał się z choinki”, były także odwiedziny Mikołaja, prezenty oraz poczęstunek. W spotkaniu uczestniczyła także Wójt Gminy Świdnica – Izabela Mazurkiewicz oraz wolontariusze z Gminnego Centrum Wolontariatu Młodzieżowego ze Świdnicy, którzy od lat wspierają swoją bezinteresowną pomocą działania projektowe realizowane przez GOPS. Był to mile spędzony przedświąteczny czas, na którym także podsumowano dotychczasowe działania projektowe.
Projekt ,,Zdrowie, rodzina, praca”- aktywna integracja beneficjentów GOPS z terenu gminy Świdnica jest realizowany od 1 stycznia 2021r. Jego zakończenie nastąpi 31 grudnia 2022 roku.  Dotychczas w ramach projektu była realizowana praca socjalna z 20 rodzinami z terenu naszej gminy, wsparcie psychologiczne, zatrudniliśmy także asystenta rodziny, zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne ,,Szkoła dla rodziców” oraz piknik majowy. W przyszłym roku skupimy się głównie na realizacji szkoleń zawodowych, na aktywizacji zawodowej 20 uczestników projektu. A w grudniu 2022 roku nastąpi uroczyste, świąteczne  zakończenie realizacji projektu.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 w ramach Osi priorytetowej 7. Równowaga społeczna,  Działania 7.1 Programy aktywnej integracji realizowane przez ośrodki pomocy społecznej.
 
         
 
Uroczyste powitanie gości podczas Mikołajek zorganizowanych w ramach projektu „Zdrowie, rodzina, praca”
 
Mikołajki w ramach projektu „Zdrowie, rodzina, praca”
 
Wolontariusze pomagający podczas Mikołajek w ramach projektu „Zdrowie, rodzina, praca”
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map