Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Informacje o koronawirusie

Szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób powyżej 80 i 70 roku życia

RUSZYŁA REJESTRACJA NA SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19
 
I. Harmonogram rejestracji:
Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:
 • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat
 • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.
II. Termin szczepienia:
Szczepienia dla seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. 
 
III. Sposób rejestracji:
Dla osób uprawnionych (od 15.01 - osoby powyżej 80. roku życia, od 22.01 - osoby powyżej 70. roku życia), istnieją 3 możliwości zapisu na szczepienie:
 
1. Kontakt z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub Punktem Szczepień.
Na terenie gminy Świdnica punkt szczepień znajduje się w Przychodni Lekarskiej Panaceum w Świdnicy. Rejestracji można dokonać pod nr telefonu: 68 320 0109
Wykaz punktów szczepień dostępny jest na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie/lubuskie
 
2. Elektroniczna rejestracja poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego miejsca zamieszkania. Istnieje możliwość wyboru dowolnego terminu i miejsca szczepienia. Zaraz po dokonaniu rejestracji, otrzymacie Państwo powiadomienie SMS, a następnie przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem. Nie będzie potrzebny numer e-skierowania.
Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.
 
3. Całodobowa i bezpłatna infolinia - 989
Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer przyjdzie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
 
Jeżeli macie Państwo problem z zarejestrowaniem się lub dojechaniem do punktu szczepień, należy zadzwonić do Urzędu Gminy Świdnica. Wójt Gminy Świdnica wyznaczył koordynatora ds. szczepień przeciwko COVID-19, z którym można skontaktować się pod numerem telefonu: 68-327 31 18 wew. 150 lub  tel. kom. 600 983 937 – w godzinach pracy Urzędu.
 
IV. Dlaczego warto się szczepić:
 1. Uchronisz się przed zakażeniem Covid-19
 2. Uratujesz komuś życie
 3. Masz taką możliwość – szczepionki są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne
 4. Pomożesz zwalczyć pandemię na świecie
 5. Zyskasz spokój wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych
 6. Szczepionki są bezpieczne – zbadane przez polskie i unijne instytucje
 7. Zostaniesz zbadany wcześniej i poznasz swój stan zdrowia
 8. Dzięki Tobie wcześniej wrócimy do normalności
 9. To szansa na:rezygnację z maseczek, powrót do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin, teatrów …
 10. Szczepionka to najbardziej skuteczna metoda chroniąca przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tego od kilkuset lat.
 
Szerzej na:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dlaczego-warto-sie-zaszczepic-przeciwko-covid-19
 
Pomożemy się Państwu zarejestrować i zorganizujemy transport.
 
SZCZEPIENIA SĄ DOBROWOLNE I BEZPŁATNE!

Szczepimy się

Na terenie gminy Świdnica punkt szczepień znajduje się w Przychodni Lekarskiej Panaceum w Świdnicy. Rejestracji można dokonać pod nr telefonu: 68 320 0109
Wykaz punktów szczepień dostępny jest na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie/lubuskie
 
Plakat zachęcający do szczepień przeciwko Covid-19
plakat opisujący 6 kroków do zaszczepienia się przeciwko Covid-19

IV etap znoszenia obostrzeń

Kolejny etap odmrażania. Część obostrzeń zniesiona od 30 maja, część od 6 czerwca. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania

III etap znoszenia ograniczeń

Możliwe wizyty u fryzjera, kosmetyczki, możliwe zjedzenie posiłku w restauracji, opieka w szkołach dla dzieci z klas I-III - to tylko niektóre ze zniesionych ograniczeń
https://www.gov.pl/web/koronawirus/3etap

Zmiany zasad bezpieczeństwa od 4 maja

Kolejne zmiany związane z łagodzeniem restrykcji od 4 oraz od 6 maja. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj.
 

Nowa sportowa rzeczywistość

25 kwietnia Premier RP Mateusz Morawiecki i Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan nowej sportowej rzeczywistości.
"4 maja zostaną udostępnione obiekty infrastrukturalne o charakterze otwartym. Planujemy także powrót do treningów i rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ekstraligi. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu. Należy jednak pamiętać, że tak jak na codzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków"  – powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.
Wiecej informacji można przeczytać tutaj.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi w okresie koronawirusa

Informacja dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie występowania zakażeń koronawirusem
Osoby przebywające w izolacji (osoby chore lub z podejrzeniem choroby), wytyczne dla gmin:
 1. Działanie w porozumieniu z wojewodami, policją czy ośrodkami pomocy społecznej, którzy są dysponentami informacji o adresach osób przebywających w izolacji i na kwarantannie.
 2. W miarę możliwości zapewnienie worków w określonym kolorze i/albo oznaczonych symbolem (np. napisem „C”), w celu jednoznacznej identyfikacji odpadów.
 3. Zapewnienie odbioru nie rzadziej niż co 7 dni oznakowanych worków.
 4. Zorganizowanie odpowiedniego transportu, bezpośrednio do instalacji unieszkodliwiania odpadów komunalnych oznakowanych worków lub do wyznaczonych przez gminę miejsc zbierania odpadów komunalnych z gospodarstw domowych objętych izolacją.
 5. Zapewnienie dezynfekcji pojemników wielokrotnego użytku oraz środków transportu odpadów transportujących odpady z gospodarstw domowych lub od osób z grup C.
 
Wytyczne dla osób przebywających w izolacji
 1. Wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru.
 2. Osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek należy spryskać preparatem wirusobójczym.
 3. Worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej trzech czwartych jego pojemności, nie należy go też zgniatać.
 4. Po zapełnieniu worka, osoba przebywająca w izolacji, zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa.
 5. Osoba wynosząca odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje lub zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (np. przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka.
 6. Worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego.
 7. Przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, należy używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce.
 8. Odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.
 
Wytyczne dla osób zdrowych objętych kwarantanną, dla osób stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniani się koronowirusa
 1. Odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane).
 2. Maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane w workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Przeczytaj, co się zmieni po 20 kwietnia br.

Nowe zasady bezpieczeństwa

W dniu dzisiejszym (09.04) rząd przdstawił najnowsze zasady postępowania związane z zabezpieczeniem przed koronawirusem. Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużone zostanie obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.
Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zasady-na-dluzej

Ważne informacje

1 2 3
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map

Kontakt - stopka

Gmina Świdnica

URZĄD GMINY ŚWIDNICA
 
ul Długa 38
66-008 Świdnica
+48 68 327 31 18
+48 68 327 31 15    
 fax: +48 68 327-31-27
 www.bip.swidnica.zgora.pl
Urząd czynny w godz.:
pn. 7:00-16:00
wt.- czw. 7:00-15:00
pt. 7.00-14.00
Nr konta bankowego:
PKO BP S.A. I Oddział w Zielonej Górze
93 1020 5402 0000 0902 0027 6626
 
 
więcej