Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Owocna współpraca z Mołdawią

We wrześniu 2010 gminę Świdnica odwiedziła delegacja z zaprzyjaźnionej, partnerskiej gminy z Mołdawii - Nicolaieuca. Wizyta odbyła się w ramach realizacji programu Polska Pomoc 2010. Gmina Świdnica pozyskała na ten cel ponad 70 tys. zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, co stanowi 95 proc. ogólnej kwoty.
Goście byli bardzo zainteresowani funkcjonowaniem w Polsce samorządu lokalnego oraz sołectw, które w Mołdawii nie istnieją. Bardzo podobała im się Koźla, w której zobaczyli remizę Ochotniczej Straży Pożarnej, winnicę Państwa Hoderów oraz świetlicę środowiskową prowadzoną przez Barbarę Januszewską. Goście byli pełni uznania dla mieszkańców, którzy z własnej inicjatywy i własnymi siłami odnowili budynek świetlicy oraz wyposażyli ją w sprzęt i zabawki. Pani Basia razem ze swoimi podopiecznymi przygotowała prezenty dla mołdawskich dzieci – torby pełne maskotek.
Oprócz zabytków znajdujących się w gminie, odwiedzili również gospodarstwa i przedsiębiorstwa. Największą ciekawość i zainteresowanie wywołały: plantacja truskawek, hodowla danieli oraz wizyta u lokalnego developera. Polscy przedsiębiorcy podpowiadali, dawali cenne rady związane z prowadzeniem działalności. Mołdawianie wyjechali zadowoleni, a niektórzy z nich podjęli nawet konkretne biznesowe plany.
Kilka miesięcy wcześniej – w maju 2010 roku delegacja ze Świdnicy i Nowogrodu Bobrzańskiego odwiedziła swoich partnerów w Mołdawii. Podczas kilku dni pobytu samorządowcy odwiedzili winiarnie, ośrodki kultury, poznali zwyczaje swoich sąsiadów oraz uczestniczyli w oficjalnych spotkaniach.
 

Międzynarodowe Zawody Drużyn Pożarniczych

Międzynarodowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych "Pokonać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość"/"Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in der Zukunft" odbyły się 8 sierpnia 2010 r. Drużyny z Peitz, Zawady, Drągowiny, Gminy Zielona Góra oraz Świdnicy rywalizowały na terenie kompleksu boisk LKS Błękitni Świdnica przy zalewie w Świdnicy. Organizatorzy, czyli Wójt Gminy Świdnica oraz Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze podsumowali zawody i wręczyli puchary, dyplomy i upominki podczas spotkania partnerskiego w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Wystawa świdnickich artystów w Lübbenau

Bardzo dobrze rozwijają się partnerskie kontakty między Gminą Świdnica a 16- tysięcznym miastem Lübbenau w Niemczech, słynącym z niezwykle atrakcyjnych przejażdżek łodzią po labiryncie wodnym, wielu turystycznych atrakcji oraz uprawy ogórków podawanych tu na dziesiątki sposobów. Na zaproszenie strony niemieckiej 11 maja 2010 r., 43-osobowa świdnicka reprezentacja, składająca się z 39 mieszkańców, członków Klubu Seniora i 4 przedstawicieli Urzędu Gminy, zwiedzała piękne i gościnne Lübbenau, a w Ratuszu miasta uczestniczyła w otwarciu wystawy malarstwa i rękodzieła świdnickich artystów, opracowanej i zainstalowanej przez jej kuratora Henryka Krakowiaka i Łukasza Krupskiego. Burmistrz miasta Helmut Wenzel serdecznie podjął gości z Polski, a list powitalny od wójta Adama Jaskulskiego, uczestniczącego w tym samym czasie w obradach Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego, przełożonych z powodu żałoby narodowej po katastrofie pod Smoleńskiem, odczytał Krzysztof Stefański. Część artystyczną wernisażu poprzedziło wręczenie burmistrzowi i jego współpracownikom przez panią prezes Klubu Seniora Marię Serafin upominków własnoręcznie wykonanych przez Henrykę Majewską (zestaw serwetek), Grzegorza Hadzickiego (wyrzeźbiona sowa) i Tadeusza Kaczmarczyka (obraz). Później z wielka werwą zaśpiewali Świdniczanie, przyjęci gorąco przez publiczność. W najbliższych miesiącach grupa uzdolnionych plastycznie dzieci z gminnych szkół wyjedzie do Lübbenau na Festiwal Sztuki Dziecięcej, zaś pod koniec czerwca i w październiku spotkamy się z partnerem ze Szprewaldu z okazji Dni Ziemi Świdnickiej oraz Dni Lubbenau.
Swoje prace w Lübbenau prezentowali:
Serwetki
Marianna Chadała, Zofia Jaskulska, Henryka Kaczmarczyk, Henryka Majewska, Irena Muszyńska, Joanna Zuzewicz.
Obrazy
Bogdan Zięba, Andrzej Janion – artyści spoza Klubu Seniora oraz Krzysztof Dudziak, Anna Felińska, Bogdan Feliński, Bogumiła Hajdasz, Tadeusz Kaczmarczyk, Barbara Nawrocka-Kuryło, Elżbieta Prażmowska, Maria Serafin, Stanisława Staszak, Alina Waszkowiak
 
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map

Kontakt - stopka

Gmina Świdnica

URZĄD GMINY ŚWIDNICA
 
ul Długa 38
66-008 Świdnica
+48 68 327 31 18
+48 68 327 31 15    
 fax: +48 68 327-31-27
 www.bip.swidnica.zgora.pl
Urząd czynny w godz.:
pn. 7:00-16:00
wt.- czw. 7:00-15:00
pt. 7.00-14.00
Nr konta bankowego:
PKO BP S.A. I Oddział w Zielonej Górze
93 1020 5402 0000 0902 0027 6626
 
 
więcej