Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeń



Wybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Dofinansowanie do zadania usuwania azbestu

INFORMACJA
o przyznaniu dofinansowania Gminie Świdnica na realizację zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Świdnica
w 2020 r.”
 
Gmina Świdnica informuje, że na podstawie złożonego wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Świdnica w 2020 r.” finansowanego w ramach Programu priorytetowego NFOŚiGW pn.: „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” na lata 2019-2023, uzyskała dofinansowanie w formie dotacji w kwocie  11.916,80  zł  ze środków NFOŚiGW  w Warszawie  i WFOŚiGW  w Zielonej Górze stanowiącej 70 % kosztów kwalifikowanych zadania.
 
W trakcie realizacji zadania z terenu gminy w roku 2020 usunięto 1352 m2 wyrobów zawierających azbest, o łącznej masie 24,32 Mg.

Placówki pomocy dla osób bezdomnych

Na prośbę Wojewody Lubuskiego publikujemy listę placówek, które udzielają wsparcia i pomocy osobom bezdomnym na terenie województwa lubuskiego.
 

Zmiany dot. kwarantanny i izolacji w warunkach domowych

Zmiany wprowadzone zostały rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r., poz. 1871).
 
 
Z dniem 26 października 2020 r. osoba, która została skierowana na wykonanie testu w kierunku koronawirusa, od dnia następującego po dniu skierowania jest obowiązana poddać się kwarantannie. Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu na czas udania się do miejsca wykonania testu oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych.
 
Osoba, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem (od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego) jest poddana („automatycznie”) obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, chyba że została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji. Informacja o wyniku testu może być przekazana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
 
W przypadku objęcia przez Sanepid osoby kwarantanną z powodu narażenia na COVID-19, informację o tym umieszcza się w systemie teleinformatycznym, który prowadzą i do którego mają dostęp wskazane w rozporządzeniu instytucje publiczne (w tym organy administracji; dostęp do tego systemu ma m.in. ZUS). Sanepid nie wydaje odrębnej decyzji o kwarantannie (!). Informacja o objęciu kwarantanną osoby, której ona dotyczy, może być jej przekazana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
 
Pracownicy powinni jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy.
 
UWAGA!: Od dnia 24 października 2020 r. podstawą wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego osobie poddanej kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych (wskutek otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa), za okres nieobecności w pracy z ww. przyczyn, jest informacja umieszczona w ww. systemie teleinformatycznym o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją.
 
ZUS udostępnia bezpłatnie ww. informację płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika składek.
 
Jeśli jednak ZUS nie przekazał płatnikowi składek ww. informacji, to osoba objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, składa pracodawcy (albo podmiotowi obowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby) pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie ww. kwarantanny albo izolacji, na co ma 3 dni robocze od dnia zakończenia kwarantanny czy izolacji (choć przepisy tego nie regulują, to należy uznać, że o braku informacji w systemie teleinformatycznym pracodawca, aby uniknąć niepotrzebnych korekt wynagrodzenia w przyszłości, powinien poinformować pracownika, wskazując na konieczność złożenia tego oświadczenia). Oświadczenie to można złożyć również za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Pracodawca (albo podmiot obowiązany do wypłaty świadczeń) występuje do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w ww. oświadczeniu.
 
 
Całość rozporządzenia
 

Termin wyborów wójta Gminy Świdnica

Znamy już termin przedterminowych wyborów wójta Gminy Świdnica. Wg rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów odbędą się one 20 grudnia br. 
Więcej informacji na stronie:

Zawieszenie osobistego udzielania porad

Awaria przepompowni w Wilkanowie

W związku z kolejną awarią przepompowni ścieków na ul. Strumykowej w Wilkanowie, Zakład Usług Komunalnych w Świdnicy kolejny raz zwraca się z prośbą do mieszkańców miejscowości Wilkanowo, o nie wrzucanie do kanalizacji sanitarnej części stałych tj. chusteczek, szmat, podpasek itp. Urządzenia kanalizacyjne nie są przystosowane do przyjmowania wrzucanych przez mieszkańców odpadków stałych. Takie postępowanie powoduje liczne awarie przepompowni, co znacząco podwyższa koszty eksploatacji i obsługi i wpływa na wysokość ceny odbioru ścieków od mieszkańców. Bezmyślne wrzucanie do kanalizacji części stałych powoduje awarie pomp, wylewanie ścieków do lasu, zanieczyszczenie środowiska i wzrost ceny ścieków, za które płacą wszyscy mieszkańcy. Prosimy o korzystanie z kanalizacji z głową i zgodnie z jej przeznaczeniem. Aby zobrazować problem przedstawiamy uszkodzoną armaturę, do której przedostały się zanieczyszczenia powodujące jej awarię.
Zdjęcie uszkodzonej pompy Przepompownia uszkodzenie 

Masz objawy COVID-19? Przeczytaj, jak postępować.

Czyste Powietrze

21 października 2020 roku rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach części 2 Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, która umożliwia Beneficjentom ubieganie się o dofinansowanie na podwyższonym poziomie.
 
Osoba fizyczna, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie podwyższonego poziomu dofinansowania do WFOŚiGW, powinna uzyskać, do dnia złożenia wniosku, od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (zgodnie z miejscem jej zamieszkania) zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka jej gospodarstwa domowego.
 
Złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Części 2 Programu jest uwarunkowane posiadaniem ww. zaświadczenia.

Załączniki

Uwaga oszuści!

Gminny  Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników socjalnych. 22 października br. w Świdnicy dwie kobiety odwiedziły starszą osobę i podszyły się pod pracowników socjalnych. Jedna z oszustek została spłoszona przez listonosza. Nieuczciwe osoby próbują wykorzystać sytuację epidemii, ponieważ w tym okresie pracownicy socjalni przeprowadzają wywiady w formie telefonicznej.
W trosce o bezpieczeństwo pracownicy GOPS w Świdnicy apelują do swoich  podopiecznych o czujność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Apel skierowany jest także do sąsiadów oraz osób z najbliższego otoczenia  świadczeniobiorców, prosząc o szczególne zainteresowanie, które może uchronić wiele osób przed poważnymi stratami finansowymi i materialnymi.
Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwość, co do osoby, która go odwiedza, powinien poprosić o okazanie dokumentu lub wezwać policję dzwoniąc pod numer 112 lub do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy pod nr telefonu 68 327 32 30 i zapytać, czy osoba podająca się za pracownika socjalnego to faktycznie pracownik tej jednostki.

Nowe zasady bezpieczeństwa

 Od soboty, 24 października, w całej Polsce obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa
 Od soboty, 24 października, w całej Polsce obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map