Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeń



Wybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Dzień Seniora

21 października br. w Domu Dziennego Pobytu Senior+ w Świdnicy świętowano Dzień Seniora. W tym szczególnym dniu dla Seniorów został przygotowany słodki poczęstunek, upominki, były też tańce. Wszyscy podopieczni jak zwykle bawili się świetnie. Wszystkiego najlepszego Seniorzy!
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Gminny konkurs recytatorski

Gminny Ośrodek Kultury zaprasza do wzięciu udziału w Gminnym konkursie recytatorskim dla przedszkolaków ONLINE. Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków z gminy Świdnica.
Uczestnik przygotowuje na pamięć jeden, wybrany przez siebie wiersz w całości lub we fragmencie. Czas prezentacji nie powinien przekraczać 1,5 minuty. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych :
 
I – przedszkolaki w wieku 3-4 lata
 
II – przedszkolaki w wieku 5-6 lat
 
    Aby wziąć udział w Konkursie należy nagrać np. telefonem komórkowym występ dziecka i przesłać gotowy film mailem lub w wiadomości na profilu społecznościowym do GOK-u. Dodatkowo należy przesłać imię, nazwisko i wiek uczestnika, tytuł i autora utworu oraz tel. kontaktowy do rodzica lub opiekuna prawnego. Zgłoszenia do 19 listopada. Film może przesłać rodzic/opiekun dziecka lub przedszkole za zgodą rodzica/opiekuna dziecka.
Wszyscy dzielni uczestnicy Konkursu zostaną obdarowani nagrodami. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. W razie pytań, prosimy o kontakt – Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy tel. 68 327-33-22.
Gminny konkurs recytatorski
Regulamin Gminny konkurs recytatorski
 
 

Remont w Piaskach

Zakończył się remont klatki schodowej w budynku nr 12 w Piaskach, gdzie znajduje się zarówno sala wiejska, jak i mieszkanie komunalne. Remont został sfinansowany z budżetu gminy.
Klatka schodowa
Klatka schodowa
Klatka schodowa
Klatka schodowa
Klatka schodowa

 

Kronika Filmowa Gminy Świdnica

Prezentujemy trzeci odcinek Kroniki Filmowej Gminy Świdnica. Zostały w nim przedstawione wybrane wydarzenia, które odbyły się nad Zalewem Świdnickim od momentu jego rozbudowy w 2014 roku do dziś.
 
 
Kronika dostępna jest pod adresem:

Do 2.11 zamknięte cmentarze

Uwaga w dniach 31.10-2.11 cmentarze będą zamknięte - wprowadzono nowe obostrzenia związane z pandemią.
 

Projekt aktywizujący kobiety na obszarach wiejskich

Na prośbę stowarzyszenia Ducatrix z Grabowca przekazujemy informacje o realizowanym projekcie pt.: "To nasz czas. Aktywizacja kobiet zamieszkujących obszary wiejskie." W ramach projektu Stowarzyszenie współpracuje z 5 kołami gospodyń wiejskich, w tym z KGW Wilkanowo i KGW Grabowiec z gminy Świdnica.
W ramach projektu członkinie i członkowie KGW uczą się pozyskiwać środki zewnętrzne, realizować projekty społeczne, poznają swój potencjał oraz możliwości. Uczestniczą w warsztatach rozwojowych, integracyjnych oraz budujących siłę zespołu. Ostatnim etapem projektu jest realizacja małego projektu własnego, który realizuje każde z kół.
Projekt "To nasz czas. Aktywizacja kobiet zamieszkujących obszary wiejskie" jest finansowane ze środków NIW-CRSO w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2020.
 
 
 

Płukanie sieci w Radomi

W załączeniu znajduje się harmonogram dodatkowego płukania sieci wodociągowej w Radomi, które nastąpi w dniach 3-5 listopada 2020 r.

Załączniki

Dofinansowanie do zadania usuwania azbestu

INFORMACJA
o przyznaniu dofinansowania Gminie Świdnica na realizację zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Świdnica
w 2020 r.”
 
Gmina Świdnica informuje, że na podstawie złożonego wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Świdnica w 2020 r.” finansowanego w ramach Programu priorytetowego NFOŚiGW pn.: „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” na lata 2019-2023, uzyskała dofinansowanie w formie dotacji w kwocie  11.916,80  zł  ze środków NFOŚiGW  w Warszawie  i WFOŚiGW  w Zielonej Górze stanowiącej 70 % kosztów kwalifikowanych zadania.
 
W trakcie realizacji zadania z terenu gminy w roku 2020 usunięto 1352 m2 wyrobów zawierających azbest, o łącznej masie 24,32 Mg.

Placówki pomocy dla osób bezdomnych

Na prośbę Wojewody Lubuskiego publikujemy listę placówek, które udzielają wsparcia i pomocy osobom bezdomnym na terenie województwa lubuskiego.
 

Zmiany dot. kwarantanny i izolacji w warunkach domowych

Zmiany wprowadzone zostały rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r., poz. 1871).
 
 
Z dniem 26 października 2020 r. osoba, która została skierowana na wykonanie testu w kierunku koronawirusa, od dnia następującego po dniu skierowania jest obowiązana poddać się kwarantannie. Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu na czas udania się do miejsca wykonania testu oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych.
 
Osoba, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem (od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego) jest poddana („automatycznie”) obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, chyba że została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji. Informacja o wyniku testu może być przekazana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
 
W przypadku objęcia przez Sanepid osoby kwarantanną z powodu narażenia na COVID-19, informację o tym umieszcza się w systemie teleinformatycznym, który prowadzą i do którego mają dostęp wskazane w rozporządzeniu instytucje publiczne (w tym organy administracji; dostęp do tego systemu ma m.in. ZUS). Sanepid nie wydaje odrębnej decyzji o kwarantannie (!). Informacja o objęciu kwarantanną osoby, której ona dotyczy, może być jej przekazana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
 
Pracownicy powinni jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy.
 
UWAGA!: Od dnia 24 października 2020 r. podstawą wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego osobie poddanej kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych (wskutek otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa), za okres nieobecności w pracy z ww. przyczyn, jest informacja umieszczona w ww. systemie teleinformatycznym o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją.
 
ZUS udostępnia bezpłatnie ww. informację płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika składek.
 
Jeśli jednak ZUS nie przekazał płatnikowi składek ww. informacji, to osoba objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, składa pracodawcy (albo podmiotowi obowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby) pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie ww. kwarantanny albo izolacji, na co ma 3 dni robocze od dnia zakończenia kwarantanny czy izolacji (choć przepisy tego nie regulują, to należy uznać, że o braku informacji w systemie teleinformatycznym pracodawca, aby uniknąć niepotrzebnych korekt wynagrodzenia w przyszłości, powinien poinformować pracownika, wskazując na konieczność złożenia tego oświadczenia). Oświadczenie to można złożyć również za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Pracodawca (albo podmiot obowiązany do wypłaty świadczeń) występuje do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w ww. oświadczeniu.
 
 
Całość rozporządzenia
 
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map