Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeń



Wybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Poznawali zakątki Dolnego Śląska

Członkowie Klubu Seniora ze Świdnicy wybrali się w ostatni weekend na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą pt. Poznajemy zakątki Dolnego Śląska. W ramach wyprawy Seniorzy zwiedzili m.in. Kościół Pokoju i ratusz w Jaworze, obóz Gross Rosen, Karpacz, Dolinę Pałaców i Ogrodów, czyli Mysłakowice, Łomnicę, Wojanów, Bobrów, Bukowiec. Celem trzeciego dnia wycieczki była Złotoryja, a w niej m.in. Baszta Kowalska, Kościół NNMP, klasztor franciszkanów, fontanny, fortyfikacje miejskie i zabytkowe kamieniczki. Pogoda i humory jak zawsze dopisały, a Seniorzy nie mogą się już doczekać na kolejny wyjazd.
Zadanie sfinansowane z budżetu Gminy Świdnica w ramach realizacji Programu Współpracy Gminy Świdnica z organizacjami pozarządowymi

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Mieszkańcy wybrali wójta

Aż 96 proc. mieszkańców gminy Świdnica zagłosowało za wyborem Izabeli Mazurkiewicz na wójta. Wybory odbyły się wczoraj – 13 czerwca, frekwencja wyniosła 25 proc. Sesja Rady Gminy, na której I. Mazurkiewicz złoży ślubowanie odbędzie się w czwartek 17 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury. Przypomnijmy, że nowa wójt jest związana ze świdnickim samorządem od 2005 roku.

 

Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego

Stowarzyszenie Przyjazny Buchałów złożyło ofertę na realizację zadania publicznego w trybie uproszczonym. Oferta jest dostępna w https://bip.swidnica.zgora.pl/192/1799/Uproszczona_oferta_realizacji_zadania_publicznego_Stowarzyszenia_Przyjazny_Buchalow/

Monitoring gatunków i siedlisk przyrodniczych oraz ptak

W związku z otrzymanym  pismem z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim znak: GN-III.70101.1.2021, z dnia 10 maja 2021r. informuję, że w  2021r. na terenie całego kraju będą przeprowadzane monitoringi:
- gatunków zwierząt, z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000, którego wykonawcą jest Instytut Ochrony Przyrody PAN;
- gatunków roślin, z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000, którego wykonawcą jest firma KRAMEKO sp. z o.o.;
-siedlisk przyrodniczych, z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000, którego wykonawcą jest konsorcjum złożone z następujących podmiotów: Instytut Badawczy Leśnictwa, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Instytut Ochrony Środowiska PIB i TAXUS IT sp. z o.o.
            Zakres Monitoringu gatunków i siedlisk oraz lista stanowisk zaplanowanych do monitorowania w 2021r., wraz z przybliżoną lokalizacją dostępne są na stronach:
            Ponadto w latach 2021-2022 w ramach zadania „Monitoring ptaków z uwzględnieniem obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000, lata 2021-2022” kontynuowany będzie Monitoring Ptaków Polski. Wykonawcą zadania jest konsorcjum Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: https://monitoringptakow.gios.gov.pl/.Monitoring gatunków i siedlisk przyrodniczych oraz ptaków

Wielkoobszarowa inwentaryzacja stanu lasu

W związku z otrzymanym  pismem z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim znak: GN-III.7154.7.2021 z dnia 27 maja 2021r. informuję, że w  lasach wszystkich form własności, w tym również w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa rozpoczęło się w 2020r. wykonanie – w cyklu 5-o letnim (lata 2020 – 2024) opracowania pod nazwą „Wykonanie Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu w latach 2020 – 2024”.
Prace w poszczególnych latach 5-o letniego cyklu obejmują 20% powierzchni lasów i polegają na pomiarach i obserwacjach na stałych powierzchniach próbnych zakładanych w tzw. trakach rozmieszczonych w sieci 4 x 4 km.
Wyniki inwentaryzacji wykorzystywane będą wyłącznie w celach statystycznych.
W związku z powyższym informuję właścicieli lasów niestanowiących własność Skarbu Państwa o w/w pracach, w celu umożliwienia osobom dokonującym inwentaryzacji wstępu na teren lasu oraz założenie w nim powierzchni próbnych, a następnie dokonywania cyklicznych pomiarów na tych powierzchniach.
Więcej informacji na stronie internetowej:

Moja Rybka 2021

Przewodniczący Sekcji Wędkarskiej w Świdnicy oraz Zarząd Koła PZW nr 27 przy KMP w Zielonej Górze zapraszają członków Koła na spławikowe zawody wędkarskie Moja Rybka 2021. Zawody odbędą się 12 czerwca (sobota) na Zalewie w Świdnicy. Zbiórka uczestników do godziny 7.00. Podczas zawodów dodatkowo zostanie rozegrany turniej o puchar Wójta Gminy Świdnica pomiędzy wędkarzami z terenu gminy, a resztą świata. Serdecznie zapraszamy szczególnie miejscowych wędkarzy. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy u skarbnika Koła Józefa Florczyka do czwartku 10.06.21 pod nr tel. 667 443 622.
 

Mieszkańcy wybiorą wójta

W niedzielę, 13 czerwca 2021 na terenie gminy odbędą się przedterminowe wybory wójta gminy Świdnica.
 
Do udziału w wyborach zgłosił się jeden komitet KWW Nasza Gmina Świdnica z kandydatką na wójta Izabelą Mazurkiewicz. Dlatego mieszkańcy gminy, którzy wezmą udział w głosowaniu zobaczą na karcie tylko jedno nazwisko. Wybory zostaną przeprowadzone, a kandydat zostanie wybrany, jeżeli w głosowaniu otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W przypadku, gdy kandydat nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokona Rada Gminy Świdnica.
 
 
Głosowanie odbywać się będzie w niedzielę – 13 czerwca w godz. 7.00-21.00 w czterech punktach na terenie gminy.
  1. Szkoła Podstawowa w Świdnicy przy ul. Ogrodowej 36 – tu głosują mieszkańcy Świdnicy, Łochowa i Piasków
  2. Sala Wiejska w Słonem przy ul. Słonecznej 42 – tu głosują mieszkańcy Słonego, Buchałowa, Orzewa, Radomi, Drzonowa, Wirówka
  3. Sala Wiejska w Letnicy, Letnica 10 – tu głosują mieszkańcy Letnicy, Koźli, Grabowca, Lipna i Dobrej
  4. Sala Wiejska w Wilkanowie przy ul. Szkolnej 3 – tu głosują mieszkańcy Wilkanowa i Rybna

Już jutro wyniki konkursu

Jeszcze odrobina cierpliwości i jutro dowiecie się, kto będzie śmigał nową hulajnogą z kaskiem na głowie :) Już jutro premiera naszego filmu o dzieciach z Klubu H2O, a w nim wyniki konkursu. Powodzenia!

Brak wody w Świdnicy

OGŁOSZENIE
 
Zakład Usług Komunalnych informuje, że w związku z rozbudową sieci wodociągowej na ul. Mieszka I, w dniu 09.06.2021 r. (środa) od godz. 9.00 do godz. 14.00, nastąpi przerwa w dostawie wody w miejscowości Świdnica na ulicach: Długa numery od 1 do 25, Miła, Boczna, Mieszka I, Piaskowa, Drzymały, Wypoczynek, Rumiankowa, Chabrowa, Makowa, Kosynierów i Grzybowa.
W związku z powyższym po wznowieniu dostawy mogą wystąpić chwilowe zabrudzenia wody.
 
Za utrudnienia przepraszamy.  

To już rok działalności Domu Dziennego Pobytu

2 czerwca  br. w Domu Dziennego Pobytu Senior+ w Świdnicy odbyło się uroczyste spotkanie z okazji I rocznicy funkcjonowania placówki. Na uroczystości był obecny pełniący funkcję wójta Bogdan Mucha oraz ksiądz proboszcz Tomasz Filiczkowski. Seniorzy przygotowali program artystyczny i prezenty dla gości. Podopieczni również dostali podarunki – torby i kosz ze słodkościami.
Podczas uroczystości kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Mierzwa podsumowała rok działalności Domu Seniora takimi słowami:
,,To już minął rok od momentu otwarcia Domu Dziennego Pobytu Senior+ w Świdnicy, którą zainicjował  śp. Wójt Krzysztof Stefański. Stworzył ją z serca  i dla serca, dla seniorów z terenu gminy Świdnica, których tak bardzo cenił i wspierał. 
Przez ten rok podejmowaliśmy wiele działań na rzecz naszych seniorów, które były finansowane ze środków budżetu państwa w ramach Programu Rządowego Senior+ oraz ze środków budżetu gminy Świdnica. Realizowaliśmy zajęcia z terapii zajęciowej, fizjoterapii, spotkania kulturalne, edukacyjne, integracyjne, wycieczki, koncerty. Przez ten rok bardzo często słyszałam od naszych Seniorów, że czują się tutaj bardzo dobrze, że są otoczeni opieką i życzliwością i na tym najbardziej nam zależy. To miejsce tworzymy dla Was, Drodzy Seniorzy.
Serdecznie dziękuję panu Bogdanowi Mucha, pełniącemu funkcję Wójta, za wspieranie działań na rzecz pomocy społecznej, w tym funkcjonowanie Domu Seniora. Dziękuję księdzu proboszczowi za współpracę i życzliwość. Dziękuję kadrze, pracownikom placówki za duże zaangażowanie w pracę, za Wasze wielkie serca. I dziękuję Wam, Drodzy Seniorzy, za to że jesteście z nami, że z uśmiechem do nas przyjeżdżacie, że tworzycie Dom Seniora , że wnosicie do tej placówki Waszą mądrość, uśmiech, dobrą energię. Mam nadzieję, że kolejne lata naszej pracy będę jeszcze bardziej owocne. Tego sobie i Państwu życzę.
Powitanie podopiecznych dziennego domu seniora
grupa seniorów w żółtych chustkach śpiewa piosenki
trzy siedzące przy okrągłym stoliku panie ubrane w kapelusze czytają wiersz
rozdano upominki podopiecznym
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map