Herb: Gmina Świdnica Logo: BIP Logo: Facebook

Kalendarz wydarzeńWybierz dzień z kalendarza

Lista wydarzeń w dniu:

Aktualności

Ostrzeżenie meteorologiczne

Uwaga, awaria telefonów

Awaria telefonów w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Dziś – 30 lipca br. mogą wystąpić trudności w dodzwonieniu się do pracowników GOPS-u. Za utrudnienia przepraszamy!

Brak wody w czterech miejscowościach

Zakład Usług Komunalnych informuje, że w związku z modernizacją stacji uzdatniania wody w Drzonowie, we wtorek - 30 lipca br. w godzinach 8.00 – 12.00 zostanie wstrzymana dostawa wody mieszkańcom miejscowości Drzonów, Radomia, Buchałów i Orzewo w celu przeprowadzenia robót montażowych. Za utrudnienia przepraszamy.

Przedsionek Raju

W środę 31 lipca br. o godz. 19.00 w Letnickim Zborze odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Przedsionek Raju”. Utwory Johanna Sebastiana Bacha wykonają Jesenka Balic Zunic – skrzypce, Joanna Boślak-Górniok – klawesyn oraz Green Kore. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.

Klasyka rocka nad zalewem

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w sobotę (27 bm.) nad zalewem. Mamy nadzieję, że bawiliście się świetnie na pierwszym Rockowym pikniku nad wodą. Cadillac grał rewelacyjnie, podobnie jak wszyscy występujący tego dnia na scenie. Impreza została dofinansowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Między Odrą a Bobrem". Za rok trzeba będzie to powtórzyć. Co Wy na to?

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Katalog podmiotów ekonomii społecznej

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze wydał branżowy katalog pn. Lubuska Ekonomia Społeczna. W publikacji zaprezentowano wybrane przedsiębiorstwa społeczne oraz podmioty ekonomii społecznej z województwa lubuskiego, które wytwarzają produkty i świadczą usługi w ramach działalności handlowej, usługowej i wytwórczej. Katalog zawiera informacje dotyczące danych adresowych oraz zakresu oferty wybranych przedsiębiorstw.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Brak wody w wodociągu Drzonów

Zakład Usług Komunalnych informuje, że w związku z pożarem w okolicach Leśniowa Wielkiego i koniecznością poboru wody z hydrantów pożarowych przez kilka jednostek straży pożarnej może dojść do braków wody w wodociągu Drzonów dostarczającym wodę mieszkańcom miejscowości Drzonów, Orzewo, Radomia i Buchałów. Z wstępnych informacji uzyskanych od straży pożarnej dogaszanie pożaru będzie trwać do godziny 12.00. Po zakończonej akcji gaśniczej ZUK rozpocznie napełnianie zbiornika na wodę i sieci wodociągowej, co może potrwać minimum 6 godzin. W związku z zaistniałą sytuacją Zakład zwraca się z prośbą o możliwe ograniczenia w korzystaniu z wody do momentu uzupełnienia braków wody.

Łowczy czekają na zgłoszenia

Podajemy numery kontaktowe do łowczych ze wszystkich kół łowieckich znajdujących się na terenie gminy. Do nich można zgłaszać pojawienie się dzików w okolicy. Łowczy zostali już poinformowani o przypadkach, które do tej pory zostały do nas zgłoszone.
Mapę obwodów prezentujemy poniżej. Jeżeli ktoś z Państwa ma trudności ze zlokalizowaniem miejsca swojej posesji na mapie, może zadzwonić do Referatu Gospodarki i Rozwoju urzędu gminy, pod nr  68 327 31 15, wew. 131, podać miejscowość i ulicę przy której mieszka, a pracownik urzędu poinformuje, pod które koło łowieckie podlega teren.
 
Nazwa KŁ
Nr obwodu
Łowczy
Tel.
PIŻMAK Niwiska
182
Kulczycki Grzegorz
Marszałek Tadeusz
698 540 689
693 746 529
KNIEJA
165
Antoni Mrozik
605 583 367
DROP
166
Szajkowski Stanisław
604 321 628
JELEŃ
150
Sosiński Mirosław
784 005 707
LEŚNIK
149
Kmiecik Ryszard
509 560 708
OSTOJA
164
Kaczmarczyk Piotr
668 014 868
N-ctwo Krzystkowice
167
Janusz Krasuski
607 522 142
 
 
 

Apel do mieszkańców

APEL DO MIESZKAŃCÓW – NIE DOKARMIAĆ DZIKÓW !!!
 
Przyzwyczajone do dokarmiania dzikie zwierzęta napotykamy  na ulicy, na przystankach autobusowych oraz pomiędzy posesjami. Zaprzestanie dokarmiania szybko daje efekt w postaci „wyprowadzki” dzików z określonego rejonu.
Musimy mieć świadomość, że źródłem pokarmu dla dzików jest także skoszona trawa, opadłe owoce i liście, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne. Pamiętajmy, aby kompostowniki, do których trafiają odpady organiczne, były ustawiane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki - przydomowe ogrody powinny być zamykane. W tym rejonie musimy wyeliminować dokarmianie jakichkolwiek zwierząt, zarówno celowe, jak i przypadkowe, kiedy wyrzucamy odpadki żywnościowe w miejsca łatwo dostępne dla zwierząt dziko żyjących. 
Dodatkowo w związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi  pojawiania się dzików w okolicach domostw, informujemy, że na bieżąco sprawy kierowane są do odpowiednich  kół łowieckich (link poniżej). Niestety, nawet łowczy nie są w stanie kontrolować dzików i tego, gdzie się przemieszczają. Myśliwi dokonują optymalnej redukcji dzików w swoich obwodach, natomiast nie mają prawa urządzać polowania w odległości mniejszej niż 200 m od budynku mieszkalnego. Za załamanie tego prawa grozi mu kara grzywny, postępowanie dyscyplinarne, którego konsekwencją może być zawieszenie lub wykluczenie, w skrajnych przypadkach odpowiedzialność  przed sądem powszechnym.
 
Mapa terenów łowieckich:
Pogoda

Gdzie jesteśmy?

Google Map