Wersja wysokokontrastowa
BIP
Dziś jest: Środa, 26 Lipiec 2017 Imieniny: Anny i Mirosławy
Wersja wysokokontrastowa
A A A
 
08.06.2017
W związku z długotrwałą nieobecnością Strażnika Gminnego informujemy, że funkcjonowanie formacji Straży Gminnej w Gminie Świdnica zostaje zawieszone do odwołania.

06.06.2017
Na terenie miejscowości Wilkanowo odnotowujemy wzrost przypadków nielegalnego poboru wody z hydrantów przeciwpożarowych. W większości są to świadome i celowe działania.

Intensywny pobór wody z hydrantu ma ogromny wpływ na ciśnienie w sieci wodociągowej. W skrajnych przypadkach (tak jak to miało miejsce w dniu 06.06.2017r.) może powodować nawet jej braki. Przyczyną wielu skarg na niedostateczne ciśnienie wody w sieci bądź pogorszoną jakość wody, jest kradzież wody z hydrantów.

 

Zniszczony hydrant może być ponadto potencjalnym źródłem skażenia bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej, co stanowi to ogromne zagrożenia dla zdrowia!

 

NIELEGALNY POBÓR Z HYDRANTU JEST KRADZIEŻĄ WODY!

 

Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z prawem (Ustawa z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, Dz.U. 2017 poz. 328.) grzywna przewidziana za nielegalny pobór wody wynosi 5.000 zł.

 

„Art. 28. 1. Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1, pobiera wodę z urządzeń wodociągowych, podlega karze grzywny do 5000zł.”

  

Przypominamy, że zgodnie z art. 304 §1 Kodeku Postępowania Karnego „każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję” oraz zgodnie z art. 304 §2 „Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa”.

 

Apelujemy, aby nie pozostawać obojętnym na zauważone przypadki kradzieży wody z hydrantu. Prosimy o niezwłoczne informację na numer 683273718, 683273704 bądź 605933071 o takich zdarzeniach. Eliminując proceder kradzieży z hydrantów, możemy zapewnić niezawodność i komfort dostaw wody dla wszystkich mieszkańców.

 

Zakład Usług Komunalnych

 
06.06.2017
11 czerwca o godzinie 11.00 na boisku piłkarskim vis-a-vis Zalewu Świdnickiego rozpocznie się 5 etap wyścigu rowerowego Grand Prix Kaczmarek Electric MTB. Wyścigi rozgrywane są na czterech dystansach: MŁODZIK (ok. 8 km), MINI (do 25 km), MEGA (do 50 km) oraz GIGA (do 80 km), a zawodnicy klasyfikowani są łącznie w 32 kategoriach wiekowych. Impreza adresowana jest zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów, którzy klasyfikowani są w odrębnej kategorii Elita (na dystansie GIGA). Każdemu wyścigowi towarzyszą atrakcje przygotowane głównie z myślą o dzieciach.
 

Grand Prix Kaczmarek Electric MTB  to cykl wyścigów rowerowych organizowanych na trasach województwa lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

 

Inicjatorem i głównym sponsorem cyklu jest firma Kaczmarek Electric S.A. z siedzibą w Wolsztynie, działająca na terenie całej Polski. Każdy etap ma swojego organizatora, a w przygotowania włączają się co roku lokalne samorządy, organizacje pozarządowe, firmy. Patronem honorowym i „twarzą” Grand Prix Kaczmarek Electric MTB jest Marek Konwa – m.in. wielokrotny Mistrz Polski w zawodach przełajowych i MTB, wicemistrz świata MTB (2011), reprezentant na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r. (16 miejsce).

 

W pierwszej edycji w 2010 roku, w trzech etapach, udział wzięło 385 uczestników, a w roku ubiegłym 5936 uczestników. W tym roku cykl składała się z 10 wyścigów, przy czym do klasyfikacji generalnej cyklu wliczane będą wyniki z 7 najlepszych startów. Organizatorem piątego etapu, ze startem i metą w Świdnicy jest Lubuskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Zielonej Górze.

 

 

                           

21.06.2017
W dniu wczorajszym, na terenie Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, odbył się Ekopiknik, zorganizowany przez Wójta Gminy Świdnica, dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców z terenu gminy. Ekopiknik był świetną okazją, aby w tym ważnym dla dzieci dniu, Międzynarodowym Dniu Dziecka, połączyć świetną zabawę z nauką i wiedzą ekologiczną. W trakcie pikniku prezentowane były treści związane z segregacją odpadów, a liczne warsztaty, prezentacje i konkursy przybliżyły dzieciom tą z pozoru trudną wiedzę, w łatwy i przystępny sposób. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze oraz ze środków własnych Gminy Świdnica.
06.06.2017
Zarząd Lubuskich Organizacji Pozarządowych - operator projektu Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe - Budżet Inicjatyw Obywatelskich informuje, że konkurs na przyznanie mikrodotacji do wysokości 5 tys zł. zostanie ogłoszony w dniu 12.06.2017r. i potrwa do 07.07.2017r.
 

Szczegóły dotyczące konkursu i jego wymogów proceduralnych już niebawem pojawią się na stronie ZLOP www.zlop.org.pl. Najbliższe spotkanie informacyjne odbędzie się 20 czerwca o godzinie 15.00 w Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze. Spotkanie w Świdnicy już w wkrótce!