Wersja wysokokontrastowa
BIP
Dziś jest: Niedziela, 23 Wrzesień 2018 Imieniny: Tekli i Bogusława
Wersja wysokokontrastowa
A A A
 

Ścieżki rowerowe Adama Wojtuściszyna, zakochanego w Ziemi Świdnickiej mieszkańca Świdnicy

24.04.2013

1.      Najciekawsza ścieżka rowerowa.

Startujemy spod  Gminnego Ośrodka Kultury, ul. Ogrodowa 37, ulicą Krótką do szosy (droga krajowa 27), którą przekraczamy. Kierujemy się prosto droga gruntową i około 500 metrów dalej, na skraju akacjowego lasu możemy podziwiać potężnego dęba, którego wiek jest szacowany na około 600 lat. Miejscowi nazywają to drzewo Michał, bo las należy do Pana Michała Sinkowskiego z ulicy Ogrodowej. To jedno z kilku najstarszych drzew w gminie.

 

Jadąc dalej i trzymając się lewej strony skrzyżowania oddalonego o 150 metrów, zjeżdżamy z górki leśną drogą podziwiając okoliczną przyrodę. Jadąc prosto na każdym kolejnym skrzyżowaniu, po przejechaniu 1 km od dębu dojedziemy do strumyka, który wypływa ze stawku (2 oznaczanie na mapce) położonego w „Źródlanej dąbrowie”; strumyk płynie do zalewu (1).

 

Jedziemy dalej i koło tablicy informacyjnej o „Źródlanej Dąbrowie” skręcamy w prawo w drogę pożarową i po 400m odbijamy w prawo, w las – w taki sposób dotrzemy do kolejnego stawu (3).

 

Po powrocie na drogę rowerową po kolejnych 200m znów odbijamy w prawo i dojeżdżamy do rozlewiska ze wspaniałą dziką przyrodą, a w bukowym lasku można zrobić miejsce na odpoczynek lub schronić się przed wiosennym deszczykiem pod trzcinowym zadaszeniem.

 

Po powrocie na drogę pożarową jedziemy dalej i 650m po lewej stronie widzimy znaczne obniżenie terenu (dziurę) – tutaj również znajdował się staw, w którym jednak od lat nie ma wody (4). Jedziemy ponad 3 km dalej główną drogą trzymając się prawej strony na rozdrożach i w bukowym lasku 60m od drogi znajduje się kolejny staw (5). 50m wyżej widać duże mokradła (Źródliska), skąd biorą się te leśne strumyki łączące stawy. 100 m dalej stoi przepiękna Daglezja – pomnik przyrody.

 

50 m dalej znajduje się rozdroże i skręcając na nim w lewo, a potem w prawo dojedziemy do do krzyżówki. Na krzyżówce skręcamy w lewo i po około 1 km do Słonego od strony Buchałowa.

 

Natomiast jadąc w prawo na rozdrożu za Daglezją za 900m trzymając się głównej drogi przejeżdżając przez wszystkie skrzyżowania prosto dojedziemy z powrotem do szosy, gdzie rozpoczęliśmy trasę. 

Trasę można przejść pieszo, nawet bardziej polecam. Zajmuje 3-4 godziny.


 

 2. Rowerowe drogi przez gminę

 

  1. Za Zalewem Świdnickim na łuku, w stronę Buchałowa, wjeżdżamy w leśną drogę, którą dojedziemy do Letnicy. 
  2. Drogą bunkrową dojedziemy do Piasków, stamtąd, za przystankiem PKS, po 3 km dojedziemy do Koźli.
  3. Jadąc w stronę nie używanego bunkra (skręcając w lewo pod koniec ul. Bunkrowej, po około 1,5 km), dojedziemy do Łochowa, a w Łochowie odbijając na Jeleniów dojedziemy do tzw. majątku za Piaskami, gdzie dawniej była leśniczówka, a teraz jest stawek w lesie.
  4. Od Wieży Bismarcka (Wilkanowo) prowadzą ścieżki rowerowe kolejno w stronę zielonogórskiego Amfiteatru, Ochli i Świdnicy. Z nadleśnictwa w Rybnie (przy drodze krajowej 27) do Wieży Bismarcka prowadzi ścieżka edukacyjna o tematyce przyrodniczej.
« powrót