Wersja wysokokontrastowa
BIP
Dziś jest: Niedziela, 23 Wrzesień 2018 Imieniny: Tekli i Bogusława
Wersja wysokokontrastowa
A A A
 

Ścieżki rowerowe Koła Rowerowego Kret

24.04.2013


KRECIE PROPOZYCJE

 

Jak już wspominaliśmy, na terenie naszej gminy stan dróg jest zadowalający, a na tężenie ruchu stosunkowo niewielkie. Wymyśla­jąc trasy na kolejne wycieczki rowerowe, staramy się unikać wypraw prowadzących do jakiegoś celu i z powrotem, wahadłowych. Stara­my się, aby w ciągu jednego dnia nie powtarzać tych samych odcin­ków. Aby zrealizować to założenie, wykorzystujemy istniejące obok dróg asfaltowych drogi polne i leśne, którymi można przejechać bez większego wysiłku nawet na 28-calowych kołach trekingowych bez specjalnego, „górskiego” bieżnika. Poniżej przedstawiamy wybrane po „krecich” dyskusjach najciekawsze trasy:

 

Słone - Radomia - trasa licząca około 2 kilometrów, będąca olbrzymim skrótem między tymi dwiema miejscowościami. Aby trafić na tą drogę, należy pojechać trasą wzdłuż wsi Słone, przejechać przez tory kolejowe, a następnie pojechać w lewo, po prawej stronie mając tereny należące do dawnej spółdzielni produkcyjnej. Następnie, jadąc przez sosnowe lasy, mijając linię wysokiego napięcia i dojeżdżamy do Radomi. Wyjeżdżamy tuz obok bardzo ostrego zakrętu na środku tej wsi, około 100 metrów od sklepu spożywczego.

 

Drzonów - hydrofornia przed Gra­bowcem - to kolejny skrót pozwalający zaoszczędzić wiele kilometrów. Wjeżdżając do lasu od strony Koźli, Grabowca, na początku wieńczącego ponadkilometrową prostą łuku - trafia­my na hydrofornię. Tuż za nią jest rozwidlenie dróg. Wybierając tą w prawo, po około 4,5 kilometrach dojeżdżamy do Drzonowa. Należy jechać cały czas prosto, nie zbaczając w żadną z bocznych dróg, które pojawiły się ostatnimi czasy w związku z przeciąganiem przez naszą gmine gazociągiem. Trafiamy po drodze na dwa leśne skrzyżowania - z drogą Letnica - Lipno i w okolicy przysiółka Dobra. Wyjeżdżamy w sercu Drzonowa - obok przystanku PKS i stawu przeciwpożarowego.

 

Hydrofornia - Lipno - kierując się na wspomnianym powyżej rozdrożu w prawo, dojeżdżamy po około 3 kilometrach do Lipna. Jest to droga przejezdna przez większą część roku, prowa­dząca przez bardzo grzybne okolice. Wyjeżdżamy na początku Lipna, równolegle do drogi asfaltowej.

 

Letnica - Lipno - ta trasa także pozwala zaoszczędzić wiele kilometrów. Na samym dole Letnicy, w kierunku na Koźle, jadąc wzdłuż kamiennego muru wjeżdżamy na ubitą polną drogę, którą kierujemy się w stronę torów kolejowych. Tuż przed nimi (oko­ło 100 metrów) jest rozjazd - jadąc prosto, trafiamy na hydrofornię i opisane powyżej trasy, jadąc w prawo wjeżdżamy na inną drogę, około 4-kilometrową, prowadzącą do Lipna. Po przejechaniu torów kolejowych jedziemy cały czas prosto i wyjeżdżamy na jednej z bocznych uliczek wspomnianej miejscowości. Tuż za torami można również odbić w prawo - ta droga prowadzi do Dobrej, a w konse­kwencji do Drzonowa i także do Lipna. Tą drogę polecamy jednak osobom niebojącym się ryzyka zabłądzenia i dobrze orientującym się w terenie.

 

Drzonów - Lipno - ta trasa wiedzie, poczynając od Drzonowa, początkowo przez pola, potem wyłącznie przez bardzo grzybne lasy. Zdarzyło nam się na niej niejednokrotnie zbierać grzy­by… Wjeżdżamy na ten szlak naprzeciw drzonowskiej oczyszczalni ścieków, skręcając w lewo. Liczy ona sobie około 5 kilometrów. Kilkaset metrów po wjechaniu na teren leśny jest mały rozjazd, powinniśmy na nim kierować się również w lewo.

 

Koźla - Piaski - do tej drugiej miejscowości możemy do­jechać tylko główną drogą relacji Zielona Góra - Żary albo szlakami polnymi i leśnymi. Jadąc z Koźli, przekraczamy tory kolejowe w pobliżu przystanku PKP i cmentarza. Następnie szeroką przecinką leśną dojeżdżamy do rozległych łąk. Tam, nieco zarośniętą drogą, kierując się na lewo, dojeżdżamy do Piasek - w pobliże przystanków PKS. Trasa ma około 4 kilometrów długości.

 

Piaski - Świdnica - ta droga ma podobna długość - wjeżdżamy na nią, kierując się na ośrodek „Bunkier”, jadąc ulicą, nomen omen - Bunkrową. Pierwsza połowa to droga brukowana, która tuz za wspomnianym ośrodkiem zamienia się w drogę polną, raczej nieprzejezdną w okresie deszczowym. Kilkaset metrów za bunkrem przejeżdżamy mostek, za którym skręcamy w prawo. Do Piasek dojeżdżamy drogą wiodącą między łąkami, a na asfalt wjeżdżamy tuż przed tablicą początkową.

 

Świdnica - Słone - ten skrót najlepiej przetestować, rozpoczynając wędrówkę w okolicach Słonego. Kierując się w stro­nę Buchałowa, około 500 metrów za wsią napotykamy na uczęsz­czaną drogę polną krzyżującą się z droga asfaltową. Skręcamy w lewo i, kierując się w górę, podążamy w stronę Świdnicy. Droga ta biegnie częściowo wzdłuż „Źródlanej Dąbrowy”. Należy jednak pamiętać o zakazie wstępu na teren źródlisk. Wyjeżdżamy z niej kil­kaset metrów od zalewu świdnickiego, u podnóża tak zwanej „góry buchałowskiej” - nieszczególnie popularnej wśród rowerzystów.

« powrót